Takich jak inni jest wielu, takich jak my żadnego
- podejmiemy każda sprawę odszkodowawcza.

antyszkoda.pl

 

Kiedy przysługuje mi odszkodowanie?

To zależy od rodzaju wypadku/zdarzenia.

Jeśli jest to wypadek samochodowy, w którym brałeś udział i byłeś na miejscu pasażera to w każdym przypadku należy się odszkodowanie, niezależnie od tego z czyjej winy był wypadek. W wypadkach samochodowych tylko sprawca wypadku nie może starać się o odszkodowanie.

Jeśli jest to wypadek w pracy i będziemy w stanie udowodnić, ze pracodawca nie dopełnił obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, skutkiem czego był wypadek, to w takim przypadku także można starać się o odszkodowanie.

Jeśli wypadek stal się w miejscu publicznym (przystanek autobusowy, centrum handlowe, chodnik, schody itp.) i był spowodowany jakimkolwiek zaniedbaniem ze strony właściciela obiektu takimi jak: śliska podłoga, dziura w ziemi, wystający drut lub jakiekolwiek inne niebezpieczeństwo, to również możemy starać się o odszkodowanie.

W jakich odszkodowaniach się specjalizujecie?

Nasza główną specjalizacją są odszkodowania z tytułu: wypadku samochodowego, w pracy, w miejscu publicznym, zaniedbania i błędu medycznego oraz pobicia. Jednak nie zamykamy się tylko w tych kręgach. Jesteśmy tu po to, żeby pomagać ludziom, dlatego tez służymy pomocą prawną w różnych konfliktach z prawem.

Jaki jest czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania?

Czas oczekiwania na odszkodowanie jest uzależniony od wielu czynników. Jeśli sprawa nie jest skomplikowana (łatwo można określić winnego wypadku i mamy na to dowody) oraz mamy wszystkie informacje dotyczące obu stron, to z reguły takie postępowanie trwa od 3 do 6 miesięcy - w przypadku wypadków samochodowych. W przypadku wypadków w pracy czas oczekiwania na odszkodowanie wydłuża się. Jest to spowodowane tym, że pracodawca ma 21 dni na to, aby przekazać wniosek o odszkodowanie do swojej ubezpieczalni, a ubezpieczalnia ma z kolei 3 miesiące na to, aby się do niego ustosunkować. Musimy pamiętać o tym, że każdy przypadek i każda sprawa jest inna. Zapraszamy do odwiedzenia rubryki „Procedury” , gdzie wszystko jest dokładnie wyjaśnione.

Czy mogę starać się o odszkodowanie, jeśli to ja spowodowałem wypadek samochodowy?

Jeśli jest Pan sprawcą wypadku to niestety nie może Pan starać się o odszkodowanie. Natomiast, jeśli miał Pan pasażerów, to każdy pasażer, który był w samochodzie może wszcząć proces odszkodowawczy.

Czy mogę dostać odszkodowanie za wypadek w pracy w sytuacji, gdy nie mam pewności, czy był on zgłoszony przez pracodawcę?

Jeżeli pracodawca nie zgłosił zaistniałego wypadku, a mamy dowody na to, że wypadek miał miejsce (świadek, wyjazd do szpitala lub przyjazd ambulansu, nieobecność w pracy na skutek wypadku) to również mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Czy dojeżdżacie do klienta?

Tak. W większości przypadków dojeżdżamy do klienta. Chcemy, aby każdy nasz klient był dobrze poinformowany, dlatego dokumenty, które należy podpisać dostarczy osobiście jeden z naszych doradców klienta. Bardzo ważne jest dla nas, aby każdy klient wiedział jakie dokumenty podpisuje. Nasz konsultant na miejscu wytłumaczy kolejne etapy procesu ubiegania się o odszkodowanie oraz z przyjemnością odpowie na każde pytanie.

Czy ponoszę jakiekolwiek koszty, jeżeli przegram sprawę w sądzie?

Od samego początku postępowania, aż do jego zakończenia, nawet jeśli skończy się ono w sądzie i niezależnie od tego, jakie będzie orzeczenie sądu, nie ponosisz absolutnie żadnych kosztów sprawy.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że moja sprawa zakończy się w sądzie? Czy mam szansę na jej wygranie, jeśli do tego dojdzie?

Rzadko kiedy zdarza się, aby sprawa trafiła do sądu. Z reguły dzieje się tak, wtedy kiedy obie strony nie chcą ponieść odpowiedzialności za wypadek, czyli nie chcą przyznać się do winy. Wtedy sprawę musi rozstrzygnąć sąd. Kluczową rolę odgrywa tutaj praca i doświadczenie naszych prawników. Jeżeli już na etapie wstępnego zapoznania się ze sprawą prawnik stwierdzi, iż należy Ci się odszkodowanie to szansa na wygranie sprawy w sądzie jest bardzo duża.

Miałam wypadek w pracy, ale boję się ubiegać o odszkodowanie, ponieważ nie chcę, aby mój pracodawca mnie zwolnił. Jak możecie mi pomoc?

Niestety takich przypadków jest coraz więcej. Jest wiele osób, które boją się, że stracą swoje stanowiska pracy. Pamiętaj o tym, że chroni Cię prawo pracy, dlatego pracodawca musi mieć uzasadnione podstawy, żeby móc Cię zwolnić. Jeśli wypadek stał się w miejscu pracy, to należy Ci się odszkodowanie!

Po jakim okresie czasu od daty wypadku mogę starać się o odszkodowanie?

Każdy poszkodowany w wypadku ma 3 lata na to, aby rozpocząć proces odszkodowania. Zaleca się, aby swoją sprawę zgłosić nam nie później niż 2,5 roku od dnia wypadk.

Dwa lata temu miałem wypadek samochodowy, nie z mojej winy. Na miejscu wypadku nie było policji. Ubezpieczalnia wypłaciła mi pieniądze na naprawę samochodu. Czy mogę starać się o odszkodowanie?

Obecność policji na miejscu wypadku nie jest obowiązkowa. Jeśli sprawca wypadku przyznał się do winy, bez najmniejszych problemów możesz starać się o odszkodowanie. Problemy zaczynają się wtedy, gdy nie można jednoznacznie ustalić sprawcy wypadku. W takich sytuacjach najważniejszą role odgrywają dowody. Może to być zeznanie naocznego świadka, który potwierdzi przebieg całego zdarzenia. Ważną role odgrywają również uszkodzenia samochodu, po których można wywnioskować, jaki był przebieg wypadku.

Czy po wypadku trzeba iść do lekarza lub szpitala, aby moc starać się o odszkodowanie?

Wizyta u lekarza lub w szpitalu nie jest obowiązkowa w procesie ubiegania się o odszkodowanie. Może natomiast pomóc w sklasyfikowaniu poniesionych obrażeń na skutek wypadku. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa każdej osobie, która miała wypadek zaleca się wizytę u lekarza. Niektóre dolegliwości takie jak urazy szyi lub pleców mogą wystąpić parę dni po wypadku. Dlatego tak ważne jest, aby pozostawać wówczas pod okiem specjalisty.

W samochodzie, w którym mieliśmy wypadek siedziałam jako pasażer. Czy mogę ubiegać się o odszkodowanie?

Oczywiście, że tak. Niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku samochodowego, pasażerowie zawsze mają prawo starać się o odszkodowanie osobowe. Należy pamiętać o tym, że przysługuje Ci prawo do należnego odszkodowania, które powinno zrekompensować straty, jakie poniosłeś na skutek wypadku.

Podczas pobytu w Anglii miałem wypadek. Teraz wróciłem na stałe do Polski. Czy mam szansę dostać odszkodowanie?

Jeżeli wypadek miał miejsce w Anglii, to masz prawo starać się o odszkodowanie i jest to niezależne od Twojego aktualnego miejsca zamieszkania. W takim przypadku cała korespondencja odbywa się drogą listową lub mailową. Pod koniec procesu ubiegania się o odszkodowanie możesz zostać poproszony o to, by zgłosić się na komisję lekarską. Wtedy obecność w Anglii jest konieczna. O tym fakcie zostaniesz oczywiście poinformowany z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przewróciłem się idąc chodnikiem w centrum miasta. Powodem był wystający kabel, o który się potknąłem. Uszkodziłem sobie bark i nie mogę pracować. Czy mam szansę na odszkodowanie?

Każdy obiekt użytku publicznego nie powinien sprawiać bezpośredniego niebezpieczeństwa dla ich użytkowników, a za stan techniczny chodników jest odpowiedzialny właściciel lub zarządca terenu. Ważnym elementem w takich sprawach będzie dokumentacja zdjęciowa tego miejsca oraz świadek, który potwierdzi przebieg zdarzeń. Jeśli doszło do jakiegokolwiek zaniedbania ze strony właściciela obiektu, to ma Pan prawo starać się o odszkodowanie.

Czy mogę starać się o odszkodowanie, jeśli sprawca wypadku samochodowego był nieubezpieczony?

W tego typu przypadkach, kiedy to kierowca był nieubezpieczony sprawy są kierowane do UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to instytucja, która zajmuje się takimi przypadkami i to ona będzie wypłacać należne odszkodowanie. Istotną sprawą jest również zgłoszenie całego zdarzenia na policję.

end faq